Header Ads

Kenga Magjike - Finalja

Alban Skenderaj fituesi i cmimit te madh te festivalit Kenga Magjike 2012
Ne menduam se finalja e festivalit do ishte me madheshtore etj etj, por ne fakt u gabuam dhe nuk kishte asnje ndryshim nga netet gjysem finaliste, biles ishin aq te njejta saqe kengetaret nuk kishin nderruar as veshjet.Po mire mo, ne videoklipe nderroheni 20 here e ne festival nuk mundeni? Imagjino dy dite me te njejten veshje, plasi era e djerses vuuu vuuuu.Amon mos me thoni qe i keni lare se tu rrejt si dreqi hahahahhahahahhahaha.Po dhe ne pune te perditshme nuk shkohet dy dite rradhazi me te njejten veshje o byrazere!!! E vetmja e vecante e nates finale ishte votimi i cili si perhere i zhgenjen te gjithe dhe kjo ndodh se vete organizatoret nuk e kane te qarte sesi funksionon. Domethene...kengetaret votojne.Po kategorite si ndahen? U shpjegua se i ndan produksioni. OK! Po nese i ndan produksioni,atehere si vendoset se kush fiton per vokalin,kush per kritiken,kush per blla blla blla? Se kengetaret prape vetem pike japin e jo percaktim kategorish.Dmth dhe fituesit e kategorive i jep produksioni.Po cfare votojne kengetaret? Hahahahahhahahhahaha! Fiksim! Kengetaret votojne vetem per cmimin e madh, nje votim qe s'ka kuptim kur nje kompozitor ka 5 kenge ne festival , eshte pjesmarres ne festival,kur zysha jote eshte ne festival, kur e dashura jote eshte ne festival, kur shoqja/shoku yt eshte ne festival etj etj etj. Si i behet puna atehere? Per mendimin tim vec nje gje mund te funksionoje qe ti kenaq te gjithe. Vitin e ardhshem te mos kete finaliste.Ne dy netet gjysem finaliste te konkurojne te gjithe dhe te gjithe te hyjne ne naten finale.Produksioni te percaktoje kategorite e ndryshme dhe kush fiton te vij te marre cmimin.Nderkohe qe numrat artistik te percaktohen me pare dhe te perzgjidhen numrat me interesant. S'ka nevoj te kendoj fituesi gjithmone.Nderkohe qe per cmimin e madh, le te votojne kengetaret POR ndryshe nga votimi i ketij viti te votojne vetem per tre vendet e para duke eleminuar keshtu ate pjesen "pse me dhe 3 e s'me dhe 20 apo s'me dhe fare". Shikoni sa e thjeshte? Ngelen tu u kap prej flokesh lane nam. Per ata qe thane se jo kane paguar, jo me mik. AMON! Ke do pagojne? Arditin? Po ku do t'ja dije Arditi per leke.Pastaj pse duhet te pauajne? Nuk eshte se fitorja e nje cmimi aty ju shton datat e koncerteve apo ju rrit blerjen e albumeve, shumica e atyre qe konkurojne as nuk kane albume hahahhahahahha.Ja fitoi Sandri vendin e dyte, ca do dali nga kjo?Asgje! Dy lajme e tre falenderime. Kane mesuar te gjithe tani, fotoshop,blerje like,cmime me miq. Kenga fituese ishte e keqe?Jo! Te gjithe e pelqyen. Tre finalistet kishin kenge te keqe? Jo! Te gjithe i pelqyen! Po cfare miku pra? Ne kemi bere parashikime,por thjesht,sepse kemi intuite se kete pune bejme perdite e s'do shume mund me e vene re.Postojne dy kenge ne Facebook njerzit dhe ju duket vetja parashikues te motit.Ndodh qe une kritikoj ketu, por sepse dua qe ato dy ore te shpenzuara perpara ekranit te mos i kerkoj mbrapsh, aq me teper kur mendoj se mundesia eshte,por fale pertacise dhe inferioritetit nuk arrihen. Biznesi eshte biznes e miqte jane miq,e nuk vihet reputacioni jot ne rrezik, sepse s'do ti prishesh qejfin miqve.Kur tjetri s'di, nuk di dhe pike ose largoje ose gjeji dicka qe di ta bej mire.Ne vendlindje gjera te tilla lejohen,sepse konkurenca eshte e dobet,por kur te filloj te egzistoj do e shikoni qe s'do kete me miq. Nderkohe me poshte keni listen e plote te votimit, te cilen po e vendos se shoh qe shume njerez ishin kurioze.Hidhini nje sy,shuajeni kuriozitetin...po e morret vesh se une asgje s'kuptova.


No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.