Header Ads

Adelina Ismaili ne kopertinen e numrit te ri te Albaniac


Adelina Ismaili nderon kopertinen e numrit te ri te revistes Albaniac me nje prej intervistave me te mira qe kemi realizuar ndonjehere. Sesioni fotografik i realizuar nga Shenoll Zehiri me perkujdesje te stilit nga Arta&Nagipi e stilim nga Njomeza Luci, perbehet nga 10 foto fantastike qe besojme do shuaj etjen e te gjithe fansave te kengetares. Ne interviste Adelina flet per lidhjen me Valin, gjendjen e muzikes shqiptare sot, te shkuaren dhe te ardhmen e saj etj. Ja disa fragmente nga intervista:

Kur u njohen me Valin:

...Kur u njoftuam i thashe "Une kam dhe anen tjeter. Adelina kengetare eshte nje barre shpesh e paperballueshme edhe per mua. Me pyeti " A me lejon ti dashuroj qe te dyja, treja, kater apo sado qe jeni?"

Ne lidhje me te qenit e suksesshme neper vite:

...Eci ne tehun e thikes me nje thes sinqeriteti brutal mbi supe...

Ne lidhje me muziken shqipetare dje dhe sot:

...Kendojme shume me pak shqip. Bota ka filluar te dashuroje kulturen shqipetare, ndersa artistet tone turperohen nga ajo. ...


Kur i treguam se kishim vendosur per titull te intervistes - "Diva Origjinale",  i cili ka te bej me faktin se si gazetaret dhe shtypi po e keqperdorin kete fjale, pasi me nje zhveshje, tundje dhe dy foto te bukura i quajne diva teksa Adelines ju eshte dashur te lutoje per te emertuar te tille ajo na u pergjigj:

Une u skuqa kur pashe titullin. Keto goca nuk do shpallnin veten Diva kurren e kurres sikur te dinin sa here duhet vdekur dhe lindur prape, tama si ajo Adelina "Fenix" qe e promovova ne Albaniac me 2008. Sa juri profesionale te festivaleve per femije duhet bindur qe vlen, sa tekste shpresedhenese duhen shkruar kur 200 metra nga shtepia jote po ndodhun masakrat. Sa e rrezikshme behet kur nuk pranon te bashkepunosh me kriminele ose kolege dashakeqes ose mediume te shantazhuara, ne pergjithesi njerez te dyshimte ne nje vend te kriminalizuar. Sa force duhet qe te krijosh nje kenge e cila do ta lumturoj ose mbush mend edhe armikun tend dhe kur them armikun nuk mendoj konkurrence por armiq te vertete te cilet duan te te shkatarrojne, sepse ke sabotuar ideologjite e tyre te mbrapshta. Sa dhembin gishtat kur ushtron piano ne minus 15 grade nga 6 ore ne dite, sa e rende eshte perbuzja kur je 16 vjecare dhe ke ngritur ne kembe nje stadium me njerez. Sa veshtire eshte te ikesh nga vendi yt sepse ke guxuar ta quash Kosoven republike nderkombtarisht. Sa force duhet te shpetosh fizikisht sepse ke vendosur ti qendrosh besnike nje ideologjie politike e cila dhuron paqe......Diva eshte fjale dhe mund te shkruhet gjithkund. Qeni im quhet Elizabeth hahaha, por nuk besoj qe eshte nje emertim i cili fitohet lehte. 

Sic e shikoni, eshte nje interviste qe nuk duhet humbur! ♥

4 comments:

 1. Big Up per origjinalen

  ReplyDelete
 2. Kopertina me fantastike shqip qe me kan par syte dy shekujt e fundit gjithcka eshte perfeksion.Duket qe edhe intervista esht wow se na dolen syt duke e pritur cdo dite :))

  ReplyDelete
 3. Ku mund ta lexoj intervisten? Omg she is georgeus! Gjeniale love her<3

  ReplyDelete
 4. Per Adelinen paskan hecur vitet por mentaliteti nuk paska ndryshu aspak ! Paska mbetur Tamam sic kane qen te shumt me qene se akoma existojn sidomos ata se e quajn vehten "Prishtinali" disa qe jone shume lokalista gjithashtu edhe kengetare te estrades se paraluftes, qe pamar parasysh sa i talentum nuk kane leju me depertu ne industri po vec nese ke dike te aferm. Mirepo, te maresh titullin Diva kuptohet se duhet pune, por nuk dmth duhet me fillu si e vogel ose me tejkalu neper shume veshtiresi sic e ka pershkru Adelina. Apsulotisht jo ! Gabim eshte shume Adelina ! Kjo e ka meritu kete titull pasi eshte tregu shume e guximshme ne skene me zhveshje, me shkathtesin esaj duke e pervetesuar publikun me levizje paksa me "extreme" i quaj extreme ne krahasim me kengetare tjera qe jone me klasike. Keshtu qe tek ne shqipt. kan mbet ne mendje kjo edhe dmth ka qene me e veqant ne koherat e saj. ose me nje fjal eshte e para se e ka thyer akullin. Keshtu qe ta meritosh nje titull DIVA nuk ka nevoj asnje kengater te kaloj tere jeten e tij/saj me i perjetu ato te njejtat sic i ka pershkru Adelina. Kjo eshte sikur nje i ndjekur politik te mer titullin politikan, dmth nuk ekziston nje gje e till. Diva mund te meritoj edhe nje kengetare tjeter q eka kenduar per nje kohe me te shkurt.....

  ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.