Header Ads

Nderron jete Dr. Flori i grupit West Side Family


Dje ne Tirane ka nderruar jete Dr. Flori (28 shkurt 1979), pjestar i grupit West Side Family. Ai ishte 35 vjec dhe la pas familjen, bashkshorten dhe dy femije. Duke shprehur ngushellimet tona per nje ngjarje kaq tragjike, ju sjellim me poshte nje permbledhje te aktivitetit artistik te Dr. Flori, me te cilin ai do te mbahet mend dhe do te rikujtohet gjithmone nga familja, te afermit dhe fansat e muzikes se tij.

Dr. Flori ishte nje prej tre djemve te grupit West Side Family (Se bashku me Landin dhe Mirin), grup i cili debutoi ne skene diku rreth viteve '96-'97 me kengen Tik-Tak, por kenga e cila do ti hapte dyert e suksesit dhe ti bente te njohur perpara publikut te gjere do te ishte "Mesazhi", hiti i tyre i pare ne Shqiperi. Ky ishte dhe fillimi i nje karriere te suksesshme e cila u pasua me hite si "Tirona", "Hou cike", "Une dua a a", "U ndame ne erresire", "Ne krahet e tua do jem","S.O.S" , "Kena lind per cef", "Mirmengjes","Jehon" etj. Ne 2003 West Side Family publikuan albumin e tyre te pare "Jeta vazhdon", ndersa ne vitet e fundit anetaret u perqendruan ne karrierat personale. Dr.Flori vazhdoi te prodhonte muzike duke sjelle dhe "Origjinale" ne bashkepunim me Aurela Gace dhe Marsel, e cila shenoi rekordin e pare me shikimet me te shumta ne YouTube per nje kenge shqiptare dhe u riprodhua pothuajse nga te gjitha vendet ballkanike. Te suksesshme ishin dhe bashkepunimet e tij me Ermal Mamaqin "Do te vij te dielen", "Mos pi mall, bej palester" dhe "Ku ka si Tirona" te cilat me tekstet dhe videot humoristike sollen nje tjeter Dr.Flori ne skenen muzikore. Nderkohe qe ne repertor vitet e fundit regjistrohen dhe "Ca na ke", "Te ndare" me Poni dhe kenga e fundit "Toke,Toke" publikuar me gjashte gusht te ketij viti. Shume prej ketyre krijimeve do te permblidheshin ne albumin e tij te pare solo "Zemerthyer". Dr. Flori ne muzike do te kujtohet jo vetem per hitet qe solli me W.S.F dhe si solist, por dhe per nje portretizim real te jetes dhe problemeve shoqerore ne Tiranen urbane. 

Disa prej hiteveve te permendura me siper:


No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.