Header Ads

Kush e la "Diellin" Elhaida apo Aldo?


Sic mund ta keni mesuar, Elhaida Dani nepermjet nje postimi ne Facebook, ka bere te ditur se ajo nuk do te perfaqsohet me kengen "Diell" (me te cilen fitoi Festivali e Kenges ne RTSH) ne Eurovision, por me nje kenge te re te kompozuar nga Zzap&Chriss.  Shkak per kete ndryshim ne "minuten e fundit", kengetarja ka cilesuar pa specifikuar "arsye personale" nga ana e autorit te kenges. 

OK!

Qe kjo eshte nje levizje qe cdokush ka pas deshiren ta bej pothuajse cdo vit pas komenteve negative rreth kenges fituese, kjo dihet. Them dihet, sepse gjithmone kenga vjen e riperpunuar e jo thjesht e shkurtuar. Ne shume raste biles, kemi pasur deshire dhe ta ndryshonim komplet si kenge - qe dukej dhe levizja e duhur, por nje gje e tille eshte ofenduese jo vetem ndaj autorit te kenges, por dhe festivalit qe e shpall fituese e nje sere emrash te tjere qe ndihmuan ne suksesin e kenges, Perse po ndodh kjo kete vit? 

Ja nje analize e thjeshte:

Elhaida ja "hodhi" fajin autorit te kenges, duke treguar se ai terhoqi kengen per arsye personale. Ne postimin e saj ne Facebook, ajo as nuk e permendi emrin e kompozitorit Aldo Shllaku i cili punon dhe jeton ne L.A te Amerikes, ku midis te tjerash njihet dhe per ndihmesen e dhene ne regjistrimin e "Suus" te Rona Nishliut, Ndoshta mund te jete rastesi, por ne nje deklarate publike merr ngjyra dhe kuptime te tjera. Te mos i permendesh emrin kompoztitorit te kenges qe te shpalli fituese? WOW! Fol per mosmirenjohje! Ja thuaj, kjo mund te ishte nje harrese e paqellimshme, por nje falenderim per mundesine, e per kohen qe punuan bashke etj etj etj a nuk mund ta vendoste dot? Facebook pa leke eshte, nuk kushton gje. Nderkohe Aldo Shllaku
nuk eshte prononcuar ne lidhje me kete deklarate te Elhaides qe na ben te mendojme se jo gjithcka eshte kaq e thjeshte sa duket. Kjo te le te kuptosh se midis kompozitorit dhe kengetares ka pasur ndonje mosmarreveshje, e cila mesaduket e ka vendosur kengetaren ne nje "cep" te tille saqe i eshte dashur ti paraprije cdo vendimi tjeter dhe ka publikuar kete deklarate, duke bere mese te qarte qe ajo nuk ka deshire te shkoje me kengen "Diell" ne Eurovision. Problemi? Kjo nuk varet nga Elhaida. Qe ajo publikon nje deklarate te tille, perpara zedhenesit te festivalit, tregon jo vetem pamaturi por dhe nje mungese respekti ndaj ketij festivali, sepse ne fund te fundit nuk eshte Elhaida qe vendos se kush dhe cfare shkon ne Eurovision. Se dyti, kur punimet dorezohen ne festival, kompozitori i kenges ne baze te rregullave te festivalit, ka dorezuar dhe te drejtat e autorit per konkurim, perfaqsim etj pika sic jane te paraqitura ne rregullore, qe do te thote se kompozitori mund te kercej lart e poshte sa te doje, por kenga i perket RTSH e cdo justifikim tjeter eshte bosh. Se treti, menjehere u publikua se kush do te jene kompozitoret e kenges se re. Elhaida e vendos edhe kete? Se katerti (sepse ka shume pika ne kete mesele), Bojkeni (fituesi i vendit te dyte) eshte shprehur se dhe pas terheqjes se kompozitorit, ai deshiron Elhaiden te shkoj ne Eurovision. Dmth dhe Bojkeni vendos? Se pesti e se fundi...po sikur, mqs autori u terhoq, e Bojkeni nuk do te shkoje, si thoni te shkoj Linda Halimi me mire? Ne nje festival normal, nese respektohen rregullat, kur vendi i pare nuk respekton rregullat, vendi i dyte nuk do te shkoje, atehere i bie te shkoje vendi i trete apo jo? Me ate rast dhe Zzap&Chriss nuk kane nevoje te kompozojne kenge te re, dukeqene se ata jane kompozitoret e kenges se Lindes dhe gjithcka eshte gati. 

U zgjata pak si shume, por per nje arsye shume te forte. Shumica e artisteve tane flasin per profesionalizem, por jane shume amatoresk. Kerkojne te drejta, por jane ata te paret te cilet i shkelin te drejtat me kembe. Humbasin, por nuk pranojne humbjen, sepse gjithmone eshte faji i dikujt. E nese publiku mund te "genjehet" apo nuk i intereson shume, te pakten shtypi nuk duhet te behet pjese e kesaj loje. U prezantove me kete kenge ne festival, te pelqen nuk te pelqen me kete do vazhdosh. Perndryshe dhe te tjeret duhet te kene te njejtin shanc e le te filloj konkurimi nga e para. Ndoshta mendohet se kenga e saj e re do jete me e mire? Ja do ta shikojme.


No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.