Header Ads

Kenga Magjike - Kenget e javes se gjashte - Vlersimi

 Kete jave u shpallen dhe emrat e prezantueseve te cilat do te shoqerojne Ardit Gjebrean ne drejtimin e neteve finale te Kenges Magjike. Ato jane Olta Gixhari dhe Armina Mevlani, qe do te thote se do na kenaqet jo vetem syri,por dhe veshi.Batuta!Batuta! Po degjoj batuta pa fund! Kenget kete jave ishin te bukura ne pergjithsesi e te pakten dy prej tyre jane 100% finaliste e ndoshta kjo jave solli dhe nje fituese....o boboooo kjo goja jone!Duket qarte qe Juliana gjen veten e saj ne kete kenge, e cila tregon se nuk eshte e nevojshme per shume xhingla mingla qe te mirpritet nga publiku.Do ishte perfekte per nje kolone zanore filmi. Cmim te pare?


Pse kaq serioz Bojkeni? Me pelqen kjo kenga mua dhe pse mendoj qe ne refren kishte nevoj ose per me teper melodi ose per me teper ritem pak a shume sic kishte fundin.Thjesht nuk eshte per Kenga Magjike.


Me pelqeu shume fillimi i kenges dhe thashe SHYQYR, kur...oje ojeee pfffff teksti e prish kengen doja gaboja pse doja nuk e dija flija WTF! Gjithashtu zeri i Eres qe ne notat e ulta eshte shume seksi,kur kalon ne refren behet shume cpues per veshin. 


Pavarsisht se kohet e fundit keto lloj kengesh jane bere shume te zakonshme,Gerti arrin qe ta perjelli shume mire tek publiku. Kenge melodike,e kendshme dhe zeri eshte tamam ne zonen e duhur, pa cirrlje dhe dalje te panevojshme.Fiksim violinceli ne sfond, kombinuar me kitaren...na pelqen!Kenget e Alban Skenderaj jane aq te vecanta saqe kushdo ti kendoj dallohen menjehere, vec Kristo ka nje ze shume te mire dhe pas disa sekondash distancohet menjehere nga kompozitori dhe e ben kete kenge shume te kendshme. Une them Kristo duhet te vlersohet me Magjia e Pare! Nje prej kengeve me te mira ne kete edicion.


Grup interesant, kenge interesante, por jo mjaftueshem per ti vecuar e per ti ngulur ne mendjen e publikut, cka mendoj eshte mese e nevojshme kur merr pjese ne nje festival apo prezantohesh per here te pare.Ju e dini si thone per pershtypjen e pare apo jo?No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.