Header Ads

Festivali i Kenges ne RTVSH surprizon me pjesmarresit


Tani surprizon apo na tmerron nuk di cila fjale pershtatet me shume, sepse mendoj se kete vit o do jete edicion jashtezakonisht i mire or jashtezakonisht i keq, s'do kete te mesem. Jashtezakonisht te mire...hahahahaha si ja bej qejfin vetes lol. Harrova qe flasim per RTVSH.

Me duket mua apo jane me pak konkurente kete vit? 16 gjithsej? Mire qe nuk do e bejne vetem ne nje nate dhe shnet. Me pare 16 ishin vetem ne nje nate tane 16 ne tere festivalin cfare behet keshtu? Keta ose kane vendosur te behen shuuuuuuuuume cilesor ose s'kane pasur prurje te mia. Tani qe mos te behem i keq fare, ne liste gjenden disa emra shume te talentuar si ..... si.... ok numri 9 Rezarta Smaja te cilen e pelqej apo 13 Lynx apo Venera, Hersi Marjeta...POR asnje nga emrat e njohur te momentit (Frederiku dhe Luizi s'quhen)?! Pastaj problemi me artistet e rinj dhe pse te talentuar zakonisht ne Festival tentojne te sjellin krijime jo dhe aq te mira sa ne prodhimet vjetore e duket se shumica do jene balada. Zor te vesh gishtin se kush ka me shume shance per te fituar, por sic thashe ky edicion ose do na suprizoj per mire te gjitheve ose do mbahet mend si edicioni vetvrases i ketij festivali. Le te shpresojme qe nuk do jete kjo e fundit pasi degjoj se ka disa kenge te bukura por deri me netet finale 26,27,28 dhjetor nuk dihet se cfare ndodh. Iken ndonje vjen ndonje tjeter, e keni parasysh ju. Me poshte keni listen e plote te konkuruesve:

1. Natë e parë
Kompozitor: Endrit Shani
Poet: Olti Curri
Orkestrues: Endrit Shani
Këngëtar: Venera Lumani & Lindi Islami

2. Jam larg
Kompozitor: Vullnet Ibrahimi
Poet: Vullnet Ibrahimi
Orkestrues: Vullnet Ibrahimi
Këngëtar: Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj

3. Vetëm për ty
Kompozitor: Edmond Mancaku
Poet: Alma Meraj
Orkestrues: Edmond Mancaku
Këngëtar: Edmond Mancaku & Saviana Vierdha

4. Grua
Kompozitor: Endri Sina
Poet: Sajmir Braho
Orkestrues: Endri Sina
Këngëtar: Sajmir Braho

5. Me ty 
Kompozitor: Klodian Qafoku
Poet: Florian Zyka
Orkestrues: Klodian Qafoku
Këngëtar: Klodian Kacani

6. Kthehu
Kompozitor: Marjan Deda
Poet: Sokol Marsi
Orkestrues: Marjan Deda
Këngëtar: Luiz Ejlli

7. Ti mungon
Kompozitor: Lambert Jorganxhi
Poet: Florian Zyka
Orkestrues: Lambert Jorganxhi
Këngëtar: Marjeta Billo

8. Zemërim i një nate
Kompozitor: Genti Lako
Poet: Jorgo Papingji
Orkestrues: Genti Lako
Këngëtar: Hersi Matmuja

9. Në zemër
Kompozitor: Sokol Marsi
Poet: Sokol Marsi
Orkestrues: Sokol Marsi
Këngëtar: Rezarta Smaja

10. Nuk e di 
Kompozitor: Renis Gjoka
Poet: Renis Gjoka
Orkestrues: Genti Myftaraj
Këngëtar: Renis Gjoka

11. Kur qielli qan 
Kompozitor: Xhejn & Enxhi Kumrija
Poet: Xhejn Kumrija
Orkestrues: Enxhi Kumrija
Këngëtar: Xhejn & Enxhi Kumrija

12. Ëndrrat janë ëndrra 
Kompozitor: Xhejsi Jorgaqi
Poet: Xhejsi Jorgaqi
Orkestrues: Gjergj Jorgaqi 
Këngëtar: Xhejsi Jorgaqi

13. Princesha
Kompozitor: Grupi LYNX
Poet: Grupi LYNX
Orkestrues: Grupi LYNX
Këngëtar: Grupi LYNX

14. Mikja ime
Kompozitor: Gramoz Kozeli
Poet: Gramoz Kozeli
Orkestrues: De Vox
Këngëtar: Blerina Braka

15. Një ditë shprese 
Kompozitor: Frederik Ndoci
Poet: Agim Doçi
Orkestrues: Endri Sina
Këngëtar: Frederik Ndoci

16. Jeta në orën 4
Kompozitor: Orges Toçe
Poet: Orges Toçe
Orkestrues: Orges Toçe & Markelian Kapedani
Këngëtar: Orges Toçe

No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.