Header Ads

Kenga Magjike '16 - 5 te perzgjedhurit tane, kenga e kopjuar dhe kengetaret e rinj.Edicioni i tetembedhjete i festivalit Kenga Magjike, ka tre jave qe ka filluar dhe ne menduam se erdhi koha te bejme nje perzgjedhje te kengeve dhe kengetareve me interesant te ketij viti. 


Te ju themi te drejten, asnje nga kenget e prezantuara deri me tani nuk na kane bere ti ridegjojme dhe te themi qe: Kjo kenge eshte hit! Jo se jane te keqija, por thjesht pak demode, pak te sterrdegjuara e pak jo interesante. Kenga e Alban Ramosaj mund te duket si hit derisa fillon te mendosh se po degjon nje kenge te NRG Band, mund te ishte dhe kenga e Sonit  hit sikur te ishte viti 2004. Festina gjihashtu...zeri i fuqishem, refreni i forte, tamam si 99% e baladave shqiptare.  Pra jo se jane keq, thjesht te duket sikur ke hyre ne nje "makine kohe" dhe po degjon "Kenga Magjike" nder vite. Çishtu! 

Kete vit perkrah kengetareve qe kane marre pjese me pare ne festival, prezantohen dhe kengetaret e rinj te cilet seleksionohen per ne konkurimin e ardhshem nga nje juri e perbere prej pese anetaresh. Pavarsisht ndonje vote me hater, ne shumicen e rasteve juria ka dhene rezultatin perfundimtar te duhur. Uroj qe ne serite e ardheshme, pervec vlersimit te performances te jepet dhe nje vlersim i arrogances se talenteve e reja. O ROBOOOOO! Mire qe nuk di te kendosh, s'di çfare kendon, s'di te kercesh, s'di dmth thjesht nuk di, me del dhe ne nje festival kombetar, por dhe ke tangerllek? TMERR! Hodhi mikrofonin biri i botes! WTF! Po keshtu eshte kur ul veten e merresh me kalamaj. Te jep dhe tru tjetri. Po çi do? Per spektakel? JO me vella, hiqini komplet, se na turperuan. Si i tha ai? Me trego problemet. Hahahahhaa! Ti je i teri problem! Mjafton? Lmao. Tjetri mundohet me qene i sjellshem mos me e ofendu, ai te tregon dhe punen lmao. BOOOO! Njerez! Kjo eshte juria. Ju e dini qe do vlersoheni nga kjo juri. Fituat ok, nuk fituat silluni si ai djali nga Maqedonia i cili me mirsjellje pranoi humbjen dhe iku. Keta talentet e Shqiperise, si me qene bijte e Apollos. Nje problem tjeter ishte dhe rremuja ne lidhje me te kenduarin live. Une e dija se te gjithe kendonin live, nderkohe filluan dhe kjo do kendoj - duartrokitje! WTF! Festival apo loje shtepiash? O kendojne te gjithe live o asnje. Po çdo thoje bota?! Po bota le te flase lmao!Ps. Pjesa me fiksim e gjithe konkurimit per mua eshte mimika e Dj Sardit. lol  Ne momentin qe jam duke menduar "Booo me termend e kane keta, c'po degjoj?!", kur tv nxjerr Dj Sardin me nje mimike qe i pershtatet mendimeve te mia lol. Fiksim!

Pese kenget e perzgjedhura nga Albaniac ne tre javet konkuruese.

Perpara se te ju paraqesim pese kenget me te mira te ketyre tre javeve, ju shpjegojme perse kemi lene jashte pesçes nje prej kengeve me te preferuara te ketij fillim-edicioni. Behet fjale per Alar Band dhe Klea Huta me kengen "Amla", te cilen jo se nuk e pelqyem, por preferojme me teper versionin e Enrique Iglesias - "Bailando". Yeah yeah yeah, nje note me ulet nje fund fargu me ndryshe nje zevendesim strofkash e instrumenti, po e njeja gje eshte. Jo se kenget e tjera nuk kane nje moment apo dy te huazuar e "frymezuar" por kjo kenge dhe Sean Paul imiton ne shqip nga versioni anglez lmao. OK! 


Keto jane 5 kenget qe ne pezgjodhem:


Elisa Salla - S'kam faj


Festina Mejzini - Si dielli hanen


Armela dhe Ardita Tushaj - Enderroj 


Alban Ramosaj - Aurora


Soni Malaj - Per vete me mbaj No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.