Header Ads

Sepse Sanremo (s)eshte...Sanremo!


Sa here qe ne Itali mbahet festivali i "Sanremos", nje festival qe per shqiptaret eshte po aq i dashur sa dhe per vete italianet, nuk mundesh ti shpetosh dot komenteve krahasuese midis ketij festivali dhe atij te RTSH_se. Kjo ndodh, pasi festivali ne RTSH eshte modeluar dhe  frymezuar nga Sanremo, por ne te njejten kohe, sepse jane dhe nder te paktet festivale te ketij lloji me nje jetgjatesi kaq te madhe jo vetem ne Europe, por dhe ne mbare boten. Teksa nga viti ne vit teknikisht festivali i RTSH ka marre nje pamje moderrne, fonia , prezantimi dhe prurja e kengeve vazhdojne te lene per te deshiruar. Kjo ka bere qe nje pjese e mire e publikut ti largohet ketij festivali apo ta kritikoj deri ne ekstrem. E gjithe kjo kritike vec, nuk ka qellime negative, por eshte me teper nje thirrje per "ndihme" qe ta shpetojne kete festival. Megjithate kritikat nuk kane bere punen e tyre, e pervec skenes qe nga viti ne vit vjen me cilesore (kete vit ishte perfekte), pjesa tjeter e festivalit le per te deshiruar. Pavarsisht se te gjithe jane te gatshem te drejtojne gishtin per te vendosur faje, zor se mund ti vesh dhe aq faj RTSH per mungesen e spektaklit ne festival e krahasimi me Sanremon eshte jashtezakonisht i gabuar. Per Sanremon buxheti eshte...16 milion euro. HAAAAAAAAAAAAAAA! Po ne me 16 milion euro bejme 100 festivale, 200 teatro, 50 opera, 10000 Miss Albania etj etj Qe ketu, nuk ka me vend per diskutim. E dini sesa e ka buxhetin Festivali i Kenges ne RTSH? Rreth 30 milion leke te reja, dmth as 300.000 euro. LOOOOOOOOOL! E dini sa ishte buxheti i pergjithshem i RTSH per 2017? Me pak se 700.000 euro.  Dhe ju beni krahasime? Kaq edhe super jane hahahahha! Biles kete vit skena e FK ne RTSH ishte shume here me mire se e Sanremos, duke pasur parasysh buxhetin, RTSH meriton nje medalje. RTSH ka vetem dy probleme kryesore 1- Prurjet muzikore demode dhe 2- Prezantuesit. Te dyja jane probleme qe zgjidhen brenda sekondes, thjesht duhen hequr ato pemet e vjetra qe kane zene rrenje dhe nuk shkulen nga mbrapaskena. E teksa kuptoj friken e tyre ne lidhje me kenget, sepse duan kengetare te mire e kompozime jo te vjedhura sic po ndodh rendomshem, thjesht ju keshilloj te levizin pak me shume, te testojne dhe kerkojne pak me shume dhe eshte gje qe zgjidhet. E kane nga pertacia dhe asgje tjeter. Jane aq pertac saqe as nuk u munduan te provonin prezantuesit vitin qe shkoi lol. Persa i perket Sanremos...a eshte me Sanremo? Prezantuesit flasin pa pushim te bejne me dhimbje koke. E tere nata mbahet me te ftuar vendas e te huaj qe te nxjerrin komplet nga festivali, harron se cfare po shikon. Erdhi Ricky Martin mbajti gjysem ore koncert, kendoi me shume se gjithe konkuruesit e nates te mbledhur se bashku. HAJDEEEE! Nuk eshte normale. E sa per humoristet? Te keqen e Agron Llakes. Menyra sesi u tallen me Donatella Versace ishte shume e shpifur. Te ofendosh tjetren per pamjen kur ajo nuk eshte as miss as modele, e ne anen tjeter te japesh mend e te thuash qe te gjitha femrat jane te bukura ashtu sic jane?! Po ik e mbushu! Se ajo drejtuesja duket qe s'ka bere hic operacione. Aty tere salla plastik pfff! Dua te them...perpara se te beni krahasime te tilla, hidhini dhe nje sy fakteve. E kuptoj qe ideja eshte per me te miren, por dhe e mira nuk kushton pak. Nese buxheti do ishte me i madh, ata - vertet te talentuarit - do luftonin me shume per te marre ne dore organizimin e festivalit, konkuruesit do mundoheshin me shume per prurjet e tyre. Ne e dime qe kjo nuk eshte me e mira qe kemi e se mundim te bejme me teper, por heren tjeter kur te krahasoni nje investim prej 300.000 eurosh me nje prej 16 MILION eurosh, thoni RTSH eshte RTSH, se Sanremo...ka mbetur 30 minuta, 50 oret e tjera jane Ricky, Keanu, Robbie, Clean Bandit e keshtu me rradhe. 

No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.