Header Ads

R.Kelly dhe Devis Xherahu - Dy mendje të ndritura që mendojnë njësoj


Ata jetojnë në dy kontinente të ndryshme,pothuajse dy botra larg,por i bashkon i njëjti pasion.Dashuria për muzikën. Njëri i bardh e tjetri i zi,po me një shpirt human,të prekshëm si çdo artist, arrijnë të sjellin krijime mjaft prekëse dhe rrënqethëse në për bashkëatdhetarët tyre.Kjo është historia e pashkruar e R.Kelly dhe Devis Xherahu,të cilët në një distancë kohore jo shumë larg njëra-tjetrës, arritën të sjellin dy krijime të interpretuara kaq ngjashëm e kaq bukur. Nuk po themi që kanë kopjuar,por jemi të sigurt që janë frymëzuar nga njëri-tjetri dhe pse nuk e dimë saktësisht se kush prej kujt,një gjë është e sigurtë! Harmonia e këtyre këngëve kaq të bukura e kaq prekëse është e njëjtë.Sa për frymëzimin,le t'ja lëmë kohës ta zbuloj! Si thoni ju? Absolutisht po apo jo?


3 comments:

  1. Nuk eshte e vetmja kenge e kopjuar...edhe kenga e Erik - Ajo eshte ajo, eshte e njejte me kengen Pergjithmone kenduar nga Miriam Cani.

    ReplyDelete
  2. Ky e ka deklaruar vete qe eshte frymsuar nga vdekja e Whitney...

    ReplyDelete
  3. Shihni pak Top Fest 2 o njerez kur u shfaq per here te pare si kantautor ne Top Fest. Kenga e tij titullohet "Lemza", por e kane zhdukur nga qarkullimi...Ndersa kenga e kenduar nga Xristos Dantis quhet "Mwro mou" nga albumi i tij "Maya maya", jane ndryshuar vetem fjalet... dhe autoresia e kenges... "kantautori" s'e ka problem te beje Copy paste, kur kenget s'jane sh.te njohura nga publiku. Ose te vjedhe serenata qe s'ju dihet autori t'i quaje te vetat... Megjithese Shqiperi hesapi, ku ka te drejta autori ketu, plus qe ka njerez qe besojne se genjeshtra dhe vjedhjet i cojne ne sukses...Kur ka njerez qe vleresojne akoma njerez te tille pse jo? Mire KY po EKSPERTET e TOP FESTIT thuaaaaaj ... Kur eshte frymezim OK, por kur eshte COPY PASTEEEEEEE.. pu pu pu pu pu

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.