Header Ads

Nene Tereza refuzoi te behej kardinale


Kisha Katolike per momentin po zjen nga ideja se shume shpejt Papa Francis mund te vendosi nje femer ne poziten e kardinalit duke qene keshtu dhe hera e pare (e njohur) ne historine e kesaj kishe qe behet nje perzgjedhie e tille. Teologjikisht kjo eshte e mundur pasi kardinalet kane nje rol sherbimi dhe nuk jane pjese e brendshme e struktures teologjike te Kishes Katolike, biles me pare Papa John Paul II i ka ofruar nje rol te tille dhe Nene Terezes. Kur nje here i thane se duhej ta perzgjidhte Nene Terezen e Kalkutes si kardinale, Papa u pergjigj: "E kam pyetur por ajo nuk ka deshire." 

No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.