Header Ads

Kur Nju Xhersi quhej - ALBANIA


Oh Nju Xhersi (New Jersey)! Shteti perkrah Manhatanit, ku gjendet dhe nje prej komuniteteve me te medhaja te shqiptareve ne Amerike. Ju keni degjuar per te ne filma, ne muzike, politike, biles nese keni jetuar ketu dhe keni humbur neper rruget e tij, por a e dini se fillimisht ky shtet mbante emrin ALBANIA? Eshte mese e vertete dhe e dokumentuar! Ne vitin 1660 atehere kur New York ende njihej si New Amsterdam, koloneli Robert Nicolls u shpall guvernatori i pare i kesaj zone qe sot njihet me emrin New Jersey, por qe ne ate kohe ai e pagezoi me emrin ALBANIA. Me pas emri do te nderrohej ne New Jersey per nder te Jersey nje prej ishujve me te medhenj ne British Channel Islands ky kishte lindur dhe nje prej themeluesve te New Jersey, Sir George Carteret. Pra nese kjo koloni nuk do ishte pushtuar nga anglezet, ky shtet do vazhdonte te njihej si Albania. Po te lene anglezet!!! Qe meqe ra fjala, paskan qene njerzit me pa fantazi qe kam pare! Te gjitha qytetet e fshatrat ketu, kane nje NEW perpara ose emrin e fshatit qe kane ardh keta nga Anglia. Pffff! Shekspir my ass! lol 

No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.