Header Ads

Fituesit e Top Music Award '16 sipas Albaniac
Top Music Awards mbahen me 24 qershor dhe do te vlersojne muziken e artistet shqiptare te vitit ne 12 kategori. 10 prej tyre jane kategori konkuruese  + Viewers Choice (Cmimi i publikut) dhe nje e dymbedhjete, vlerson nje artist te njohur per arritjet e tij/saj ne muzike nder vite. Ne i hodhem nje sy kategorive dhe ketu sjellim te perzgjedhurit tane. Kush duhet te fitoj, kush eshte i perzgjedhuri yne dhe arsyet perkatese. Gati?


Female Artist of the Year

Duhet te fitoje:Era Istrefi
Perzgjedhja jone: Era Istrefi

Teksa te gjitha kandidatet kane qene te suksesshme pergjate vitit, zor se te tjerat mund te konkurojne me suksesin nderkombetar te Eres. Ne kanalin e "Ultra" ne YouTube, "Bon Bon" eshte videoja me e shikuar e vitit (publikuar nga kjo shtepi diskografike) me 63+ milion klikime. Videoja me e suksesshme e vitit te nje shtepie te njohur, diskografike, te huaj eshte shqiptare! Vec me kete, Era meriton pa frike cmimin. Ketij suksesi shtoi dhe klasifikimet ne top10 te Shazam, hitparejdve zyrtare europiane, performancave ne televizionet gjermane dhe franceze etj, etj, dhe...Si mund te mendosh ndryshe?


Male Artist of the Year

Do te fitoj: Alban Skenderaj
Perzgjedhja jone: Te gjithe 

Kemi nje nuhatje qe Albani do te fitoj, nuk mund ta shpjegojme si qysh tek, por eh keshtu duket. 
Ne i perzgjodhem te gjithe, sepse pak a shume te gjithe kane pasur te njejtin sukses muzikor pergjat vitit. Nje apo dy hite, koncerte te vazhdueshme...Cuditem qe paska tre rrepere ne kete kategori, nga pese kandidatura te mundeshme. OK!

Video of the Year

Do fitoje: Ledri Vula - Kings  
Perzgjedhja jone: MC Kresha - Era

"Bon Bon" nuk eshte ne videon me te mire? LOOOOOL! OK! Do fitoje Ledri Vula - Kings, sepse duhet me ja dhene nje cmim Ledrit, e po nuk mori as kete shkon duarbosh. Plus, qe kjo video me eshte dukur shume amatore dhe vec prej ketij mendimi, si per inat do perfundoj me cmim lol. 
Duhet ta fitoj "Era" e MC Kresha, sepse pavarsisht qe eshte nje video shume e thjeshte, realizimi i saj kinematografik, interpretimi i MC Kresha, kombinimi i natyres, ngjyrave...i japin kuptim te plote shprehjes - Ndonjehere me pak eshte me shume. Fiksim kjo video. Sikur dhe "Bon Bon" te kish qene ne liste, serisht "Era" e MC Kresha do te ishte perzgjedhja jone. 

Group of the Year

Do fitoje: NRG Band
Perzgjedhja jone: Asgje Sikur Dielli 

NRG band ka pasur hite te njepasnjeshme kete vit te cilat jane promovuar mjaft nga Top Media cka po na ben te mendojme se do jene pretendente per kete cmim. Jane nje grup i cili pas "nje ftohje" publike, arriten te rimekemben duke i cuar shifrat e klikimeve ne YouTube nga 250.000 per kenge ne 9 milion. Jo keq eh? Ne perzgjodhem Asgje Sikur Dielli, pasi na mbeti fiksim kenga "Adresa", por dhe sepse jane te vetmit qe arrijne te sjellin nje hit te vjeter, ne nje version te ri e ta bejne te duket si kenge koplet tjeter, por serisht e denje per hit. Arsyeja tjeter? Nder te vetmet grupe shqiptare (por dhe artsite) qe ne 2016, luajne, kendojne, vishen, interpretojne si te jete 2016. 

Avantgarde Artist

Do ta fitoje: Edona Vatoci
Perzgjedhja jone: Edona Vatoci

Edona duhet ta fitoje, sepse si kenga dhe videoja e "Hala" jane prodhime artistike shume te vecanta , te guximshme  dhe nje e re e nevojshme per tregun vendas. Nderkohe njam kurioz te dije perse e kane nominuar Noizyn ne kete kategori. 

TAR Hit of the Year


Do ta fitoje: Nuk degjojme TAR apo radio ne pergjithesi ndaj nuk dime cfare vlersimi te japim. 
Perzgjedhja jone: Nga emrat e prezantuar: Dhurata Dora - Numrin e ri. 

OK! Tani fillon dhe lista perkeqesohet lol. Me thua ti mua qe "Bon Bon" e Eres po luhet dhe ne Amerike, por ne TAR nuk qenka hit? BYE! 

My Music Hit of the Year

Do ta fitoje: Elvana Gjata dhe Bruno 
Perzgjedhja jone: Noizy 

Ne po mendojme se ky cmim jepet sipas shikueshmerise dhe numrit te transmetimeve qe videokenga ka pasur ne My Music. Duke qene se ne nuk kemi statistikat e kanalit, duke u bazuar nga klikimet ne YouTube, del qe me e klikuara eshte Elvana Gjata dhe Bruno me "Love Me". POR, videokenga eshte postuar rreth nje vit me pare, nderkohe qe Noizy brenda dy muajve ka arritur afro gjysmen e klikimeve te Elvanes ndaj...


Collaboration of the year

Do ta fitoje: Cdokush mund ta fitoj
Perzgjedhja jone: 2Po2 feat Flori.  

Nominimet ne kete kategori jane aq te mira saqe kushdo qe ta fitoje serisht do te jete fitore e merituar. Ne perzgjodhem 2Po2 feat Flori me "Gone Girl", sepse na eshte fiksuar me teper nga te tjerat, por sinqerisht seicila prej tyre eshte fituese. 

Artist to Watch: 

OK! Asnje prej nominimeve nuk ka kuptim. Te gjithe jane artiste te njohur me nga dy hite si mund te jene pjese e kategorise "PER TI PASUR VEMENDJE". Kjo eshte kategoria e talenteve te reja, qe mund te behen te njohur etj etj e jane premtues, por jo per Kida, Mozzik, Alban, Bruno e 2Ton qe kane mese dy vjet qe shfaqen kudo. Keta jane artiste qe i kena "watch" tashme lol. Ketu duhej te ish ndonje nga ato 101 kengetaret qe ka fillu prodhon Zzap & Chriss me shpresen se nje prej tyre do behet si Kida nje dite. E keshtu. 

Song of the Year

Do fitoj: Alban Skenderaj - Une dhe ti
Perzgjedhja jone:  Era Istrefi - Bon Bon 

Topi ka qejf te vlersoj te rinjte, por ne te njejten kohe dhe te kete nje "pamje" serioze. Qe te mos duket thjesht si nje cmim per qejf e kalamaj  kengen me e mire te vitit besoj do ja japi Albanit, si nje artist i kompletuar etj, etj, keshtu i kenaq dhe te rinjte dhe seriozet dhe kritiken dhe publiken. Ne pike i kane rene! Plus qe ohuuuuuu sa zhurme do behet ne sociale qe pse nuk e mori "Bon Bon" apo ndonje tjeter, saqe me shume do ju funksionoj kjo si reklame, sesa fituesi i duhur. Perzgjedhja jone eshte Era me "Bon Bon", sepse mendojme qe vertete eshte kenga e vitit dhe kete e ka provuar me shifra. Ene afrikani o tu kercy "Bon Bon" e po thote "Shqip o, asgje s'marr vesh, amon vdes per kete kenge.", cfare prove do me? 
No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.