Header Ads

Nje shqiptar ne Game of Thrones?Sezoni i shtate i serialit "Game of Thrones" (perkthyer ne shqip "Loja e froneve", por seriali ne Shqiperi njihet si "Lufta e Froneve") ende nuk ka nje date te caktuar apo se ne cilin muaj do te transmetohet ne HBO, por deri atehere le te flasim pak per sezonin e gjashte. Nese mbani mend ne fillim te ketij sezoni , Bran Stark, kthehet pas ne kohe ku shikon babain e tij etj etj. Ne nje prej ketyre skenave shfaqet dhe Benjen Stark (i vogel) i cili luhet nga aktori Matteo Elezi ne nje prej skenave me te famshme te ketij seriali "The Door".  Tani sigurisht, nje aktor me mbiemer Elezi na shtyu kureshtjen te mesonim dicka mbi origjinen e tij DHE...asgje nuk gjetem lol. OK! Mesuam se ka dhe dy vellezer te tjere te cilet gjithashtu jane te vegjel ne moshe dhe punojne si aktore. Mesuam se jeton ne Angli, ka realizuar shume reklama e se fundmi ka interpretuar ne filmin "Kingsglaive:FinalFantasyXV"...por asgje rreth prejardhjes se tij. 


Atehere? Ju futem onomatologjise. Te gjitha faqet me burimet me te besueshme rreth mbiemrave ne bote nxjerin se mbiemri Elezi ka prejardhje shqiptare dhe perdoret me se shumti ne Shqiperi. Rreth 8000+ ne Shqiperi mbajne mbiemrin Elezi. Kosova dhe Maqedonia pasojne me 1000+ dhe 400+ persona te tjere me kete mbiemer por ne numra shume here me te ulet  gjenden ne Bosnje, Itali,Amerike, Zicer, Angli, France, Greqi etj. Pra pak a shume aty ku ka dhe kane imigruar shqiptaret. Si perfundim, Matteo do s'do eshte shqiptar! E duam ne nje shqiptar tek Game of Thrones dhe pike! Tani...ndonje komshije e ketyre, po te na shkruaj dhe te na e konfirmoj 100% kq nuk ben.Sidoqofte suksese vellezerve Elezi dhe suksese te treve ne te ardhmen! 


Videoja ku Matteo luan ne rolin e Benjen Stark

No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.