Header Ads

Bloodlands - Filmi i pare horror shqiptar, tani ne kinemate boterore.Ne kemi shkruar nje apo dy vite me pare per xhirimet e "Bloodlands" te regjizorit australian Steven Kastrissios , i cili njihet nga publiku me filmin horror "The Horseman". Tashme, filmi i interpretuar ne gjuhen shqipe dhe nga aktore shqiptare ka filluar te shfaqet ne kinemate boterore. Ky eshte i pari prodhim shqiptar ne gjinine horror, cka e ben me interesant kete film te pakten per publikun tone. E sigurisht qe filmi i pare horror ne shqip do ti dedikohej kujt tjetre pervecse Shtrigeeees! :))) Pikerisht kjo figure folklorike shqiptare e vendosur ne qender te filmit, e beri regjozorin Kastrissios te merrte vendimin per te realizuar te gjithe filmin ne gjuhen shqipe, por dhe sepse shqipja sic thote ai eshte nje prej gjuheve me te vjetera ne bote dhe qe flitet vetem ne kete vend. Kjo e ben dhe me interesant kete film i cili zgjat 1 ore e 22 minuta. Ne role kryesore interpretojne Gezim Rudi, Emiljano Palali, Suela Bako, Alesia Xhemalaj etj. Me poshte mund te ndiqni nje interviste te regjizorit  Kastrissios rreth filmit si dhe sekuenca nga ky film. Fatkeqsisht eshte e gjitha ne anglisht, po he se dini anglisht ju. 

No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.