Header Ads

Kengetaret shqiptare ne maje te toplistave te Shazam


Kengetaret shqiptare ne pak kohe jane shnderruar ne emrat me te njohur te tregut boteror  ne sherbimet audio online. Pothuajse ne cdo liste te Shazam do te gjesh emrin e nje shqiptareje.Dua Lipa eshte me e suksesshmja duke u renditur ne cdo topliste (plus Amerike, Izrael, Arabi etj)  me hitet "No Lies" dhe "Scared To Be Lonely" por dhe me "Be The One". Ajo pasohet nga Bebe Rexha, Era Istrefi dhe surprize! Arilena Ara (Lexo lajmin pasues). Nderkohe ne vendet fqinje si Bullgaria, Rumania, Greqia e Turqia, pothuajse te gjitha kengetaret jane prezente ne topliste, nderkohe qe cuditerisht ne Suedi dhe Zvicer renditet vetem Dua. Nderkohe suksesi me i madh i kengetareve shqiptare shikohet ne  Bullgari  dhe Arabine Saudite ku kenget e Duas, Bebes, Arilenes dhe Era Istrefit, renditen te gjitha ne top50! Suksesi i Arilenes duket se ka terhequr dhe vemendjen e rumuneve te cilet pasi e kane klasifikuar ne maje te Top 100, duket se po degjojne me shume shqip. Nje tjeter kengetare shqiptare - Kanita me "Don't Let Me Go" (Gon Haxiri Remix) renditet ne vendin e 40 te Shazam Top100 ne Rumani. Bravo shqipe!

No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.