Header Ads

Pas dy vitesh, Shqiperia serisht ne finalen e Eurovision

Eugent Bushpepa

Shqiperia perfaqsuar ne Eurovision 2018 me Eugent Bushpepen dhe kengen "Mall" ka arritur te kualifikohet per finalen e festivalit e cla mbahet me 12 maj. Ne mund te pretendojme qe e kishim parashikuar nje kualifikim te tille, por do ishte e kote, pasi asnje nuk e kishte menduar kete gje. Pas dy vitesh "deshtimi", shqiptaret si publiku dhe artistet kane qene te vaket ne perkrahjen per perfaqsuesen shqiptare, pavarsisht se Eugenti, teksa jo nder me populloret, eshte nje prej kengetareve me te vlersuar vokalisht ne qarqet artistike. Kjo ndoshta e ben me te bukur kete fitore. Faktori kryesor duket se ka qene vokali dhe performanca live e  "Mall" e cila ne krahasim me shume prej interpretuesve ne gjysem-finale (te cilet lane per te deshiruar) ishte me te vertete mbreslenese e vazhdimesia e ketij suksesi do vazhdoj te varet po nga performanca. Persa i perket "Mall" ne pergjithesi eshte nje kenge e cila te jemi te sinqerte mund ti perkiste nje albumi, por jo te ishte nje singel, per me teper qe ne Eurovision gjykimet finale varen nga impresoni 3 minutesh qe kenga le me degjimin e pare. Nderkohe "Mall" do te duhet ta degjosh disa here qe ndoshta te filloj te pelqej. Festivali i Kenges, tashme e ka bere zakon qe vlerson me fitore nje vokal ne funksion te kenges me teper sesa nje kenge ne funksion te vokalit e kjo zgjidhje vazhdon te jete pika e dobet e perfaqsuesve tane. Ne kemi kengetare te shkelqyer por kenge qe jane te destinuara per arkive. Te pakten mund te krenohemi me faktin qe te gjithe perfaqsuesit tane ne Eurovison kane interpretuar shkelqyeshem, pa stonime  dhe kenget artistikisht kane qene cilesore e nuk flasin per kuklla, robote e pula. Persa i perket "Mall", mbetet kenga me e suksesshme e Eugent Bushpepes deri me sot e te shpresojme qe ai te mos ndalet ketu, sepse e meriton. 

No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.