Header Ads

Eurovision 2015 - Humbja dhe fitorja e Elhaida Danit


Ka nje ndryshim shume te madh midis shtypit dhe rrjeteve shoqerore. Shtypi raporton me fakte, rrjetet shoqerore me zemer. Fatkeqsisht ne Shqipe, ne vend qe shtypi te drejtoje percjelljen e informacionit ne vend, po ndodh e kunderta dhe burimi i pare i informacionit, pra ATSH_ja shqiptare tashme quhet Facebook. Si pasoje, nje rremuje lajmesh kane shoqeruar kualifikimin e dobet ne finale te Elhaides te gjitha te bazuar ne patriotizem e shume pak ne fakte. `

Se pari, perse nuk gezohet njeri qe ne fakt ishte sukses qe Elhaida u kualifikua ne finale. Pas dy vjetesh skualifim Shqiperia u rendit serisht ne finale dhe per here te pare nuk u tall njeri me veshjen, ritmet, kengetaren, kengen dhe ne pergjithesi nuk pati kritika negative. Kenga ishte sukses dhe vertet nje prej me te mirave te ketij edicioni. Se dyti - E 17 nga 40 vende pjesmarrese...Si mund te quhet humbje? Normalisht pretendimet i kemi me te medhaja sec jemi dhe kenga ishte e tille qe e ushqeu kete uri, por dreqi ta haj, mos e ulni kaq poshte. Jo vetem ne Eurovision, po ne cdo event ku Shqiperia merr pjese. Kur del mire te bejne hero, kur rreshqet pakt, te japin shqelmin. Ne fund te fundit eshte muzike dhe mbi te gjitha nuk eshte festival folklorik, nuk po prezantohet eposi shqiptar, ndaj kur nuk fiton nuk po ulen vlerat kulturore shqiptare. Thjesht nuk fitoi kenga. Nuk ka nevoj per thirrje patriotike, pse, qysh, tek flamurin ne dore dhe lufte. Keto veprime jane qe jo vetem tregojne sesa te prapambetur jemi ne kulturen shoqerore, por dhe se ende nuk ndihemi komb, por minoritet. Humbja duhet pranuar ne te njejten menyre si fitorja. Me dinjitet. Nuk humbi nje popull, humbi nje kenge. Do kete kenge te tjera plote. Kaq per patriotizimin.
Humbja e  Elhaides

Elhaida ka talent, ka ze te fuqishem, ka fituar pothuajse ne cdo konkurs, festival qe ka marre pjese. Cfare ndodhi ne Eurovision? Tek shikon prezantimin ne gjysem finale, eshte e veshtire te anashkalosh faktin qe ajo nuk kendoi si duhej. Kjo ndikoi ne vlersimin e jurise profesionale. Teksa Elhaida nuk e ka problem te zoteroj notat e larta dhe refrenin e kendoi perfekt, ne notat e ulta dhe strofkat e kenges duket qe ka probleme te mbaj zerin ne kontroll. Shendeti, presioni psikologjik, emocionet, quajini si te doni, rezultati eshte i njejte. Mendimit te jurise i eshte shtuar dhe mendimi i gazetareve te Eurovision (rreth 1500 te tille) te cilet para nates gjysem finale e renditen ate ne vend te dhjete nga 16 vendet konkuruese. Teksa para mberritjes ne Eurovision ishte nje prej pretendenteve kryesore, gjate provave trupa shqiptare ka lene per te deshiruar jo vetem ne vokale, por dhe ne performance ne pergjithsi dhe mesojme se ky ka qene shkaku i votave te pakta. 
Fitorja e Elhaides

Sipas rezultateve, publiku i dha Elhaides vendin e nente (Sic parashikuam neve ne Top10 :) me vende si Italia e Zvicra e Maqedonia te cilat i dhane 12 pike. Ne kanalin zyrtar te Eurovision ne YouTube videoja e saj rezultoi me e klikuara. Ne shumicen e anketave, "I'm Alive" konsiderohej si nje prej kengeve me te mira te vitit dhe Elhaida pervecse nje prej kengetareve me te permendura te ketij edicioni, tashme ka krijuar nje baze fansash pertej kufijve shqiptare e italian. 


Mashtrimi i jurise

Ne faqen zyrtare te Eurovision ende shfaqet nje lajmerim nen tabelen e rezultateve ku thuhet se "Keto vlersime ende nuk jane te mbyllura". Hmmm, me termend? WTF! Festivali mbaroi po rezultatet akoma nuk jane te vulosura? Kjo tregon sesa i rregullt eshte sistemi i votimit ne kete festival. Se fundi u tha se piket e Maqedonise dhe Malit te zi, nuk do konsiderohen sepse nuk votoi juria. Vertet? Po te mos konsiderohet atehere as vlersimi i San Marinos, pasi aty vendosi 100% juria dhe nuk u mor ne vlersim vota e publikut. Apo nuk eshte njesoj? Cfare rremuje! PASTAJ! OK! Thuaj juria i ka dhene zero pike Elhaides, por nese Zvicra dhe Italia me votat e publikut e vlersuan me 12 pike dhe vendimi perfundimtar eshte 50 me 50 a nuk i bie qe nga Zvicra dhe Italia te kishim marre te pakten 6 pike? Si ka mundesi morem ZERO?!!!! Nejse, dikur ankoheshin per votat e publikut, deshen juri, ju dhane juri, ja ku  keni jurine. Ka nje arsye perse njerzit jane te pakenaqur me vlersimin e kengeve ne kete festival dhe ja kjo eshte arsyeja. Nje paqartesi dhe rremuje totale. Perse shkohet ne Eurovision?

Shkuarja ne Eurovision nuk eshte ceshtje kombetare, pavarsisht se mendjet e ngushta i japin ngjyra te tilla. Ai eshte nje festival i cili qellimin kryesor e ka pasur te bledhe ne nje jave te vetme per te festuar dhe bashkuar tingujt europiane.  Nderkohe per kengetaret dhe kompozitoret, ky festival duhet te sherbeje si nje vend ku lidhen kontakte per bashkepunime te metejshme. Ku takohesh me perfaqsues te shtepive diskografike, menaxhere e persona te rendesishem te tregut muzikor europian e boteror per te hedhur nje hap me lart ne karrieren profesionale. KJO eshte me e rendesishmja per artistin perfaqsues se vete fitorja dhe duhet te jete primarja per te. Teksa artisti nuk i ka ne dore votat e publikut e jurise, vetprezantimin ne tregun muzikor e ka 100% ne shpatullat e veta. 

Nje tjeter vit pa Kosoven

Kosova ende vazhdon te mos jete prezente ne Eurovision. Vite me pare, arsyeja e dhene kishte te bente me problemin e mosdhenies ne kohe te dokumentacioneve te  duhura. Kete vit u fol per problemet politike qe paraqet pjesmarrja e saj ne kete festival. CFARE? Po a eshte festival kenge? WTF! Ne zemer te Europes, Kosova nuk merr pjese nderkohe qe shtete si Izraeli, Maroku dhe Libani jane lejuar te konkurojne kur AS NUK JANE NE EUROPE! Kete vit futen dhe Australine me rastin e pervjetorit.Ok! Le te pershendeste, por te konkuronte? WTF! Jo, po vitin tjeter te fusim dhe Ameriken, Afriken e jugut, Antarktiden se kane filluar ta shohin festivalin dhe atje. Eurovision eshte festivali me i madh ne bote, nuk ka nevoj per brockulla, por nga viti ne vit po e shnderrojne nga nje festival restigjioz ne nje festival karnavalesh. Problem pjesmarrja e Kosoves? Vertet? Po pjesmarrja e Izraelit kur Libani nuk donte qe Izraeli te merrte pjese, pse nuk perberi problem?  Shqiptaret kane nevoje per ca k@$e te forta se ju jane zbutur fare, e ngelen duke ju lepire europianeve perendimore lart e poshte. Nuk bejne pune lepirjet o vella! Ligji ben pune. Merr nje avokat, hidhi ne gjyq per diskriminim dhe e shikon sesi hyn Kosova vitin tjeter, biles e hap dhe e mbyll festivalin e i japin dhe cmim te pare. 

No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.