Header Ads

Eneda Tarifa me nje perralle drejt Eurovisionit


Nese kjo eshte "Perralle", nuk mund ta kuptosh dot gjykuar nga mimika e Enedes pergjate interpretimit  ne festivalin e RTSH. Qetesohu mi goce, buzeqesh, je dhe goce e bukur, pse bon ashtu se na trembe. Aaaaa! Kjo eshte fytyra qe behet kur kap notat e larta! Pse mi live u kendua ne RTSH? Vertet? Edhe ne minuten e 2:15 te videos se meposhtme? Ne RTSH te gjithe kendojne live, super! Ene Elhaida super kendoi. Ne Eurovision kendojne me superpozim e stonojne. Nuk po behem i keq, thjesht besoj se te gjithe jane te venitur me sjelljen dhe perdhosjen e festivalit ne ate pike saqe me mire futi dhe nje shqelm e hidhe ne grope sesa ta shikosh te zvarritet keshtu drejt vdekjes. Nuk ka nevoje qe cdo vit te dergojme dike qe te bertasi nga fillimi ne fund te kenges, per te treguar cfare zeri ka. E kemi bere kete qe prej fillimit pa sukses. Akoma nuk e kane kuptuar se me e rendesishmja ne festival eshte kenga. Duhet qe kenga te ngjitet ne mendje e jo ta friksoje ate. Pavarsisht se eshte nje festival i hapur ndaj te gjitheve, rezultati ka treguar qarte, se fituesi eshte piketuar, perpunuar, pergatitur per te fituar, biles dhe konkuruesit e tjere perzgjidhen ne funksion te fituesit. Shumica e kengeve jane aq bloze saqe fituesja te duket "I Will Always Love You". Pastaj kur humbim ne Eurovision ja veme fajin lobimeve, komshinjve, te gjithve por jo vetes. Ishalla thuaj, i nderrohet mendja dhe Elsa Toqit (kompozitorja e kenges) dhe terhiqet na konkurimi si puna e atij te Elhaides, ti bej TopChannel ndonje kenge te hajrit si ajo "YES" dhe kesaj lol. Une po behem i keq? Jo mo! Ja cfare ka thene Elton Deda vete:
 


Permirsojme? HA! 

Gjithsesi, ne jemi shqiptare, Eneda do perfaqsoje Shqiperine dhe kjo eshte arsyeja perse jemi te rrepte ne gjykim. Ajo ka pasur kenge shume here me te bukura, me interesante, me pop, por si cdo artist tjeter ra viktime e ketij festivali qe per arsye te trishtuara ka mbetur diku ne Kohet e Erreta. O Zot! Dhe ne komunizem kishte kenge  me te bukura lmao. Imagjinoni sa keq jane keta! Keta jane si komunizmi i Kim Jong-Un lol. 

Cfare duhet bere?

Gjej nje veshje fantastike! Kjo per te terhequr vemendjen ne skene, sepse kur thuhet Shqiperia europianet zakonisht...shperqendrohen. Thjeshto kengen. Shume ulje-ngritje, shume ulerima, shume ndryshime te tonit qe te lodhin. Nuk eshte festival xhazi. Perqendrohu ne refren. Shto dy-tre ritme te forta, te vecanta, beje refrenin me te dukshem. Mbylle me nje note te larte. Publiku vdes per surpriza te parashikuara, e si "Perralle" qe eshte kenga, mbyllja duhet te jete perrallore. Suksese! 


No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.