Header Ads

Shqiperia ne garen e "Oscar" me filmin "Agon"


Shqiperia dhe kete vit konkuron ne garen e cmimeve "Oscar" ne kategorine e filmit te huaj me te mire midis 76 vendeve te tjera, nje numer qe shenon dhe rekord pjesmarrjeje per kategorine e kesaj gare. Filmi i Robert Budines "Agon" eshte ai i cili do perfaqsoj Shqiperine. Ne te tregohet historia e dy vellezerve shqiptare Saimir dhe Vini,  te cilet shkojne ne Thesaloniki te Greqise ku perpiqen per tu integruar ne jeten e vendit seicili ne menyre te ndryshme; Saimiri fejohet me nje greke dhe punon me babain e saj, ndersa Vini perfshihet me mafian shqiptare. 

Ps. Kosova nuk ka marre pjese ne kete gare as kete vit.

Titulli: Agon
Viti i prodhimit: 2012
Regjizor: Robert Budina
Skenarist: Robert Budina
Ne role: Eglantina Cenomeri, Xhevdet Jashari, Antonis Kafetzopoulos


No comments

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Powered by Blogger.